Pracodawco! Jeśli Twoje przedsiębiorstwo doznało szkód w związku z powodzią, możesz skorzystać z form wsparcia dostępnych na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Materiał został przygotowany przez Szuszczyński Kamińska Kancelaria Prawa Pracy

Jesteśmy butikową kancelarią prawa HR. Zajmujemy się wyłącznie jedną dziedziną – zatrudnieniem. Dzięki temu, że sfera HR to jedyny obszar, w którym praktykujemy, wiemy o prawie pracy i HR znacznie więcej niż inne, niewyspecjalizowane w tym zakresie kancelarie.

1. Nieoprocentowane pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Możesz otrzymać z FGŚP nieoprocentowaną pożyczkę, jeśli na skutek powodzi byłeś zmuszony do tymczasowego wstrzymania prowadzenia działalności albo musiałeś ją istotnie ograniczyć i nie posiadasz wystarczających środków na wypłatę pracownikom wynagrodzenia za:

 

a. czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy związanej z powodzią (nieobecność do 10 dni jest płatna – pracownikowi przysługuje minimalne wynagrodzenie);

b. czas przestoju spowodowanego powodzią;

c. pracę polegającą na ochronie zakładu pracy przed powodzią albo na usuwaniu skutków powodzi, mającą na celu utrzymanie lub przywrócenie działalności pracodawcy.

 

Pożyczkę można zwrócić w dowolnym terminie, ale nie później niż do 31 grudnia 2025 r., przy czym przepisy przewidują możliwość umorzenia pożyczki, m.in. gdy na skutek powodzi u pożyczkobiorcy doszło do pogorszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Wniosek o przyznanie pożyczki należy złożyć do marszałka województwa.

 

2. Ulgi podatkowe

Na Twój wniosek urząd skarbowy może:

a. odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;

b. odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej z odsetkami (lub same odsetki);

c. umorzyć w całości lub części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

 

Wniosek należy złożyć do dnia 31 grudnia 2025 r.

 

3. Ulgi składkowe

Składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz inne składki pobierane przez ZUS, które należne są za okres od 1 sierpnia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. możesz opłacić do dnia 15 września 2025 r. bez negatywnych konsekwencji – na podstawie przepisu ustawy uznaje się, że ww. składki zostały opłacone w terminie. Dopiero od 16 września 2025 r. ZUS zacznie naliczać odsetki od nieopłaconych składek należnych za ww. okres.

 

4. Umorzenie refundacji uzyskanej od starosty

Jeśli uzyskałeś z powiatowego urzędu pracy refundację na wyposażenie / doposażenie stanowisk pracy albo środki na podjęcie działalności gospodarczej, a na skutek powodzi utraciłeś możliwość zatrudniania pracowników (części lub wszystkich), to środki z refundacji mogą zostać umorzone.

 

Odpowiedni wniosek powinieneś złożyć do starosty do dnia 31 grudnia 2024 r.

 

Jeśli umorzone zostaną Twoje środki na podjęcie działalności gospodarczej, to będziesz mógł ponownie złożyć wniosek o przyznanie takich środków.

 

5. Zwrot kosztów zatrudnienia w celu utrzymania zatrudnienia

Możesz uzyskać od starosty zwrot kosztów wynagrodzeń, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przez okres do 12 miesięcy, pod warunkiem, że w tym okresie nie zmniejszysz liczby zatrudnionych pracowników. Wysokość zwrotu jest ograniczona miesięcznie do iloczynu dwukrotności minimalnego wynagrodzenia i liczby zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełen etat.

 

Ustalając wysokość kwot podlegających zwrotowi, starosta weźmie pod uwagę zakres i skalę zniszczeń w Twoim zakładzie pracy oraz możliwości utrzymania przez Ciebie miejsc pracy.

 

Odpowiedni wniosek powinieneś złożyć do starosty.

 

6. Zwrot kosztów zatrudnienia skierowanych bezrobotnych

Jeśli do pracy w Twoim przedsiębiorstwie zostaną skierowani bezrobotni zamieszkujący na terenach dotkniętych powodzią, to możesz uzyskać od starosty zwrot kosztów zatrudnienia tych osób za okres do 12 miesięcy. Wysokość zwrotu jest ograniczona miesięcznie do iloczynu dwukrotności minimalnego wynagrodzenia i liczby zatrudnionych bezrobotnych w przeliczeniu na pełen etat. Aby przez cały okres otrzymywać zwrot kosztów, nie możesz zmniejszyć zatrudnienia w tym okresie.

 

Odpowiedni wniosek powinieneś złożyć do starosty.

 

7. Zwrot kosztów zatrudnienia dla organizatora robót publicznych

Jeśli jesteś organizatorem robót publicznych, możesz ubiegać się o zwrot części kosztów zatrudnienia osób prowadzących produkcję rolną poszkodowanych w powodzi. Wysokość zwrotu jest ograniczona miesięcznie do iloczynu dwukrotności minimalnego wynagrodzenia i liczby zatrudnionych bezrobotnych w przeliczeniu na pełen etat.

 

Odpowiedni wniosek powinieneś złożyć do starosty.

 

_

Informacja przygotowana wg stanu na dzień 19 września 2024 r.