Listopad to tradycyjnie czas na kolejne spotkanie naszego Stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy na szkolenie “Mapa Prawna Motoryzacji 2019/2020” w ramach III Seminarium Szkoleniowego SPRM, które odbędzie się 26 listopada 2019 roku w Warszawie w Airport Hotel Okęcie****, ul. 17 Stycznia 24. Rozpoczynamy o godzinie 9.30.

Tym razem skupiliśmy się przede wszystkim na aktualnych zmianach prawnych w branży motoryzacyjnej, których z uwagi na koniec kadencji parlamentu w tym roku nie zabrakło. Na pierwszy ogień pójdzie temat sankcji za brak rejestracji i zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdów, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020. Temat ten budzi wiele wątpliwości, na które postaramy się odpowiedzieć. Kolejny wykład będzie dotyczyć profesjonalnej rejestracji pojazdów – nowego trybu dopuszczania pojazdów do ruchu w celu jazd testowych, która mimo że jest prosta w założeniu powoduje wiele obowiązków formalnych dla producentów i dystrybutorów samochodów. Od czerwca 2020 zaczną obowiązywać nowe rozwiązania w dotyczące ochrony jednoosobowych przedsiębiorców z tytułu rękojmi (i nie tylko), a jako że temat ten jest zawsze żywy w branży sprzedaży samochodów i usług serwisowych, to i jego nie mogło tu zabraknąć. Na koniec – co oczywiste – podatki. Tutaj zawsze coś się zmienia i branża automotive nie jest wyjątkiem.

 

Udział w Seminarium dla członków Stowarzyszenia oraz dla zaproszonych gości jest bezpłatny. Prosimy o potwierdzanie uczestnictwa na adres: stowarzyszenie@sprm.org.pl

 


Program:

9.30-10.00

Rejestracja uczestników

 

10.00-11.00

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym – sankcje ze brak rejestracji pojazdu i brak zgłoszenia nabycia/zbycia pojazdu

 • jakie obowiązki przewidują nowe przepisy?
 • czym się różni rejestracja od przerejestrowania i od zgłoszenia nabycia lub zbycia?
 • czy będziemy karani za brak rejestracji lub zgłoszenia nabycia lub zbycia aut przywiezionych przed 1 stycznia 2020?
 • profesjonalny obrót pojazdami – obowiązki sprzedawców aut (dealerów, komisów) w związku z nowymi przepisami (oświadczenia o dacie sprowadzenia)

radca prawny Małgorzata Miller, radca prawny Paweł Tuzinek

 

11.10-12.40

Nowa forma dopuszczania pojazdów do ruchu – profesjonalna rejestracja pojazdów

 • na czym polega profesjonalna rejestracja i kto może z niej korzystać?
 • postępowanie w przedmiocie wydania decyzji o profesjonalnej rejestracji
 • na czym polega jazda testowa – co można a czego nie można?
 • prowadzenie wykazu pojazdów używanych do jazd testowych

radca prawny Dariusz Brzozowski, radca prawny Małgorzata Miller

 

12.50-14.20

Większa ochrona jednoosobowego przedsiębiorcy – zmiany w rękojmi i zawieraniu umów na odległość

 • roszczenia z tytułu rękojmi i gwarancji przy sprzedaży samochodów i usług serwisowych
 • różnice w ochronie konsumentów i przedsiębiorców
 • jaki rodzaj przedsiębiorcy uzyska dodatkową ochronę?
 • jakie nowe uprawnienia uzyska przedsiębiorca?

radca prawny Dariusz Brzozowski

 

14.20-15.00

Przerwa na lunch

 

15.00-16.30

Zmiany podatkowe w branży motoryzacyjnej: obowiązkowy split payment, problemy podatkowe reeksportu samochodów, raportowanie schematów podatkowych

 • split payment w branży sprzedaży części i akcesoriów
 • reeksport samochodów – problemy z odzyskaniem podatku akcyzowego
 • raportowanie schematów podatkowych

doradca podatkowy Jerzy Martini, konsultant podatkowy Maciej Kordalewski

 


Wykładowcy:

 

Małgorzata Miller – radca prawny, M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni

Wpisana na listę OIRP w Poznaniu, specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej. Świadczy doradztwo prawne w zakresie roszczeń wynikających z rękojmi, gwarancji. Opiniuje umowy kredytu, leasingu, prawnych zabezpieczeń zapłaty wierzytelności. Prowadzi spory z ubezpieczycielami. Prowadzi szkolenia dla branży motoryzacyjnej, w tym szkolenia z zakresu RODO. Ponadto, posiada duże doświadczenie w bieżącym doradztwie prawnym na rzecz instytucji finansowych.

 

Paweł Tuzinek – radca prawny, Związek Dealerów Samochodów

Ekspert i praktyk w dziedzinach prawnych dotyczących sprzedaży pojazdów i usług serwisowych. Od 2010 roku świadczy pomoc prawną polskim dealerom samochodów, odpowiadając na bieżące problemy prawne tej branży. Opiniował niemal wszystkie nowe umowy dealerskie i stale opiniuje ogromną większość dokumentów kierowanych do sieci dealerskich przez importerów, towarzystwa ubezpieczeniowe, banki i inne podmioty. Na bieżąco uczestniczy w procesach tworzenia prawa, przygotowując opinie, stanowiska i postulaty w imieniu branży dealerskiej. Jest prezesem Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego.

 

Dariusz Brzozowski – radca prawny, Motoprawnik.com

Radca prawny specjalizujący się w ochronie prawnej sektora motoryzacyjnego. Świadczy obsługę dla autoryzowanych dealerów i niezależnych dystrybutorów samochodów. Swoje wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej zbudował wspierając japońskie koncerny samochodowe i największego sprzedawcę samochodów używanych w Polsce.

 

 

Jerzy Martini – doradca podatkowy, Martini i Wspólnicy

Najlepszy doradca podatkowy zajmujący się VAT w Polsce (wg Rankingu Rzeczpospolitej 2018). Wymieniany jako czołowy polski ekspert podatkowy przez Chambers and Partners oraz International Tax Review. Z sukcesem reprezentował klientów w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luxemburgu m.in. w głośnej sprawie dotyczącej prawa do odliczenia VAT przy nabyciu samochodów z tzw. „kratką” (C-414/07 Magoora). Jest przewodniczącym zespołu VAT Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

 

Maciej Kordalewski – konsultant podatkowy, Martini i Wspólnicy

Prawnik, uczestnik Podyplomowych Studiów Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej. Współpracował z Zespołem Zarządzania Wiedzą Podatkową w Deloitte, a wcześniej w renomowanej kancelarii komorniczej w Warszawie. W Martini i Wspólnicy zajmuje się szeroko pojętą tematyką motoryzacyjną: autor publikacji z zakresu VAT w Rzeczpospolitej, portalu internetowym Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, miesięczniku „Dealer” oraz w serwisie moto-prawo.pl.