Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów producent i dystrybutor, którzy uzyskali informację, że wprowadzony na rynek produkt nie jest bezpieczny (np. w danej partii pojazdów może wystąpić usterka), są zobowiązani powiadomić o tym niezwłocznie organ nadzoru.

 

Powiadomienie powinno zawierać co najmniej zawiera co najmniej: informacje umożliwiające dokładną identyfikację produktu lub partii produktów, opis zagrożenia stwarzanego przez produkt, informacje mogące służyć ustaleniu przebiegu obrotu produktem oraz opis działań podjętych w celu zapobieżenia zagrożeniom związanym z produktem. Organem sprawującym nadzór nad ogólnym bezpieczeństwem produktów w zakresie określonym ustawą jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ nadzoru gromadzi przekazywane przez producentów i dystrybutorów powiadomienia (powszechnie nazywane kampaniami przywoławczymi) i publikuje je na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Jeszcze do niedawna publikowane były także numery VIN pojazdów objętych akcją, lecz ze względu na przepisy RODO Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że nie ma podstaw prawnych do upubliczniania tego typu danych. Ponadto na podstawie baz danych dealerów/ASO producent zawiadamia właścicieli pojazdów o szczegółach potencjalnej usterki i konieczności jak najszybszego udania się do autoryzowanego serwisu w celu wykonania akcji przywoławczej.

 

W kwietniu 2023 roku na stronie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłoszono następujące kampanie przywoławcze:

18 kwietnia 2023 roku

Samochody marki Citroën C5 Aircross

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Citroën C5 Aircross wyposażone w akumulator wysokonapięciowy, mogą być narażone na ryzyko perforacji płyty wzmacniającej akumulatora / pokrywy akumulatora podczas  eksploatacji pojazdu z powodu wnikania wody. Może to doprowadzić do korozji pokrywy akumulatora i skutkować pożarem akumulatora.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 419 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu wykonania otworów odpływowych we wsporniku (jeżeli jeszcze ich nie ma) i nałożenia środka antykorozyjnego.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki BMW

BMW Vertriebs GmbH Oddział w Polsce, z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki BMW, modele: Seria 6 Gran Coupe (F06), Seria 5 GT (F07), Seria 5 (F10), Seria 5 Touring (F11), Seria 6 Cabrio (F12), Seria 6 Coupe (F13), X5 (F15), X6 (F16), Seria 1 5 drzwi(F20), Seria 1 3 drzwi (F21), Seria 2 Coupe (F22), Seria 2 Cabrio (F23), X4 (F26), Seria 3 (F30), Seria 3 Touring (F31), Seria 4 Coupe (F32), Seria 4 Cabrio (F33), Seria 3 GT (F34), Seria 4 Gran Coupe (F36), Seria 2 Active Tourer (F45), Seria 2 Grand Tourer (F46), X1 (F48), M3 (F80), M4 Coupe (F82), M4 Cabrio (F83), X5M (F85) i X6M (F86), wyprodukowanych w Niemczech, możliwa jest usterka poduszki powietrznej kierowcy typu SDI, polegająca na degradacji tabletek generujących gaz pędny nadmuchiwacza. Może to w przypadku wyzwolenia poduszki spowodować nadmiernie agresywne spalanie, co może skutkować rozerwaniem obudowy nadmuchiwacza, a fragmenty metalu mogą przejść przez materiał poduszki i dostać się do wnętrza pojazdu z wysoką prędkością. Ryzyko będzie wzrastać wraz z wiekiem pojazdu.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 5 708 pojazdów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami samochodów objętych kampanią oraz poinformuje o konieczności wizyty w warsztacie w celu wymiany poduszki.

Informacji związanych z kampanią serwisową udziela BMW Vertriebs GmbH Oddział w Polsce (adres: ul. Wołoska 22 A, 03-675 Warszawa; tel.: 022 279 71 00).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Nissan Ariya

NISSAN SALES CEE Kft. Sp. z o.o., Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Nissan Ariya (FE0) wyprodukowanych w Japonii od 20.04. do 23.08.2022 r. może występować problem z oprogramowaniem, który może powodować okresowe wyłączanie się i włączanie ekranu zestawu wskaźników.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są 33 pojazdy.

Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami pojazdów objętych akcją, w celu aktualizacji oprogramowania.

Informacji związanych z kampanią udziela NISSAN SALES CEE Kft. Sp z o.o. Oddział w Polsce (adres: Al. Jerozolimskie 176, 02-486 Warszawa; tel.: 801 647 726).

Więcej informacji >>>


Samochody marki DS7 Crossback

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki DS7 Crossback wyposażone w akumulator wysokonapięciowy, mogą być narażone na ryzyko perforacji płyty wzmacniającej akumulatora / pokrywy akumulatora podczas  eksploatacji pojazdu z powodu wnikania wody. Może to doprowadzić do korozji pokrywy akumulatora i skutkować pożarem akumulatora.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 285 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu wykonania otworów odpływowych we wsporniku (jeżeli jeszcze ich nie ma) i nałożenia środka antykorozyjnego.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki KIA, modele: Niro EV oraz Soul EV

Przedsiębiorca KIA Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki KIA, modele: Niro EV wyprodukowanych w Korei Południowej między 16 czerwca a 4 grudnia 2020 r oraz Soul EV wyprodukowane w Korei Południowej między 18 czerwca a 9 września 2020 r., jednostka sterowania zasilaniem napędu elektrycznego (EPCU) mogła zostać niewystarczająco uszczelniona podczas produkcji. W konsekwencji płyn chłodzący może przedostać się do wnętrza EPCU powodując nagłe zatrzymanie pracy silnika elektrycznego.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 40 pojazdów.

Posiadacze pojazdów zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO KIA w celu sprawdzenia i, w przypadku stwierdzenia nieszczelności EPCU, jego wymiany na nowe, zmodyfikowane.

Informacji związanych z kampanią udziela KIA Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Puławska 366, 02-819 Warszawa; tel.: 605 542 542, 801 542 542).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Mercedes Sprinter

Przedsiębiorca Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mercedes Sprinter (Typ 907), wyprodukowanych w Niemczech, o otwartym wzorze konstrukcyjnym z hakiem holowniczym, podczas eksploatacji mogą powstawać pęknięcia w łączniku na wsporniku przyczepy. Jeśli w trakcie całego cyklu eksploatacji pojazdu na łączniku będą powstawać pęknięcia, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia, w skrajnym przypadku może oderwać się hak holowniczy, co zwiększa ryzyko wypadku.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 9 pojazdów.

Właściciele samochodów zostaną poinformowani o prowadzonej kampanii i konieczności zgłoszenia się do punktu serwisowego, w celu przeprowadzenia niezbędnych czynności naprawczych.

Informacji związanych z kampanią udziela Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Gottlieba Daimlera 1, 02-460 Warszawa) pod numerem infolinii 00 800 9 777 7777 lub tel. (22) 354 40 01.

Więcej informacji >>>


Samochody marki Opel Grandland

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Opel Grandland wyposażone w akumulator wysokonapięciowy, mogą być narażone na ryzyko perforacji płyty wzmacniającej akumulatora / pokrywy akumulatora podczas  eksploatacji pojazdu z powodu wnikania wody. Może to doprowadzić do korozji pokrywy akumulatora i skutkować pożarem akumulatora.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 345 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu wykonania otworów odpływowych we wsporniku (jeżeli jeszcze ich nie ma) i nałożenia środka antykorozyjnego.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Nissan Micra (K14)

NISSAN SALES CEE Kft. Sp. z o.o., Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Nissan Micra (K14) wyprodukowanych we Francji od 05.12.2016 r. do 05.10.2021 r. jeżeli siedzenie kierowcy zostanie ustawione w pozycji, w której ogranicznik krańcowy na dolnej szynie (który ogranicza ruch przesuwania siedzenia do przodu/do tyłu) zbiega się z elementem konstrukcyjnym (wycięciem) w górnej szynie, moment zginający przez to zmniejszone pole przekroju poprzecznego może w pewnych warunkach przekroczyć granice naprężeń materiału szyny. Długotrwałe użytkowanie fotela w tej pozycji może doprowadzić do pęknięć zmęczeniowych górnej szyny przesuwu, co może skutkować nieoczekiwanym ruchem fotela w przypadku pęknięcia prowadnicy i spowodować, że mocowania pasa bezpieczeństwa w razie wypadku drogowego nie będą działać zgodnie z zamierzeniami projektowymi.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 4 058 pojazdów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami pojazdów objętych akcją, w celu wymiany szyny siedzenia kierowcy.

Informacji związanych z kampanią udziela NISSAN SALES CEE Kft. Sp z o.o. Oddział w Polsce (adres: Al. Jerozolimskie 176, 02-486 Warszawa; tel.: 801 647 726).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Mazda CX-60 (KH)

Przedsiębiorca Mazda Motor Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mazda CX-60 (KH), wyprodukowanych w Japonii od 02.06. do 31.12.2022 r., niektóre z trzech modeli europejskich akcesoryjnych felg aluminiowych mogą nie spełniać specyfikacji producenta. W takim przypadku kołnierze mocujące mogą nie być właściwe wprasowane w punktach nakrętek piasty, co skutkuje ich brakiem lub nieprawidłowym osadzeniem, co może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 456 pojazdów.

Posiadacze pojazdów zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO Mazda w celu dokonania stosownej naprawy.

Informacji związanych z kampanią udziela Mazda Motor Poland Sp. z o.o. (adres: ul. Postępu 14b, 02-676 Warszawa; tel.: 22 318 19 75).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Peugeot, modele: 3008 i 508

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Peugeot, modele: 3008 i 508 wyposażone w akumulator wysokonapięciowy, mogą być narażone na ryzyko perforacji płyty wzmacniającej akumulatora / pokrywy akumulatora podczas  eksploatacji pojazdu z powodu wnikania wody. Może to doprowadzić do korozji pokrywy akumulatora i skutkować pożarem akumulatora.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 968 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu wykonania otworów odpływowych we wsporniku (jeżeli jeszcze ich nie ma) i nałożenia środka antykorozyjnego.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Nissan Juke (F16)

NISSAN SALES CEE Kft. Sp. z o.o., Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Nissan Juke (F16) wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii od 16.06. do 14.12.2022 r. jednoczesne naciśnięcie pedałów przyspieszenia i hamulca może spowodować zresetowanie HEVC (Hybrid Electric Vehicle Control). Wówczas silnik może w pewnych warunkach (silnik zimny, bezpośrednio po uruchomieniu) ulec zdławieniu lub zgasnąć.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 230 pojazdów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami pojazdów objętych akcją, w celu aktualizacji oprogramowania modułu HEVC.

Informacji związanych z kampanią udziela NISSAN SALES CEE Kft. Sp z o.o. Oddział w Polsce (adres: Al. Jerozolimskie 176, 02-486 Warszawa; tel.: 801 647 726).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Mercedes Typ GLC (BR 254)

Przedsiębiorca Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mercedes Typ GLC (BR 254), wyprodukowanych od 20.01. do 06.10.2022 r., wiązka przewodów słupka B może być uszkodzona, co może prowadzić do zwarcia uszkodzonych przewodów i pożaru.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są 23 pojazdy.

Właściciele samochodów zostaną poinformowani o prowadzonej kampanii i konieczności zgłoszenia się do punktu serwisowego, w celu sprawdzenia wiązki przewodów słupka B i, w razie potrzeby, korekty.

Informacji związanych z kampanią udziela Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Gottlieba Daimlera 1, 02-460 Warszawa) pod numerem infolinii 00 800 9 777 7777 lub tel. (22) 354 40 01.

Więcej informacji >>>

19 kwietnia 2023 roku

Samochody marki Citroën C5 Aircross

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Citroën C5 Aircross wyposażone w akumulator wysokonapięciowy, mogą być narażone na jego awarię, która może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu temperatury akumulatora. Może to skutkować pożarem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 430 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu przeprogramowania systemu BMS (system zarządzania akumulatorem) za pomocą ulepszonego oprogramowania monitorującego akumulator. W przypadku wykrycia wadliwego akumulatora wysokiego napięcia, zostanie on wymieniony.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Peugeot, modele: 3008 i 508

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Peugeot, modele: 3008 i 508 wyposażone w akumulator wysokonapięciowy, mogą być narażone na jego awarię, która może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu temperatury akumulatora. Może to skutkować pożarem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 870 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu przeprogramowania systemu BMS (system zarządzania akumulatorem) za pomocą ulepszonego oprogramowania monitorującego akumulator. W przypadku wykrycia wadliwego akumulatora wysokiego napięcia, zostanie on wymieniony.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki DS7 Crossback

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki DS7 Crossback wyposażone w akumulator wysokonapięciowy, mogą być narażone na jego awarię, która może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu temperatury akumulatora. Może to skutkować pożarem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są 273 pojazdy.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu przeprogramowania systemu BMS (system zarządzania akumulatorem) za pomocą ulepszonego oprogramowania monitorującego akumulator. W przypadku wykrycia wadliwego akumulatora wysokiego napięcia, zostanie on wymieniony.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Peugeot 208

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Peugeot 208 mogą być wyposażone w opony wykonane z niewłaściwej gumy. Może to prowadzić do problemów z prowadzeniem pojazdu w przypadku aktywacji sytemu ESP i/lub wydłużenia drogi hamowania, szczególnie na mokrej nawierzchni. Wystąpienie tego zjawiska ulega nasileniu przy użytkowaniu w jednym pojeździe zarówno opon zgodnych, jak i niezgodnych ze specyfikacją.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 13 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu sprawdzenia kodu kreskowego każdej opony w samochodzie i w razie potrzeby ich wymiany.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Opel Grandland

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Opel Grandland wyposażone w akumulator wysokonapięciowy, mogą być narażone na jego awarię, która może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu temperatury akumulatora. Może to skutkować pożarem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 335 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu przeprogramowania systemu BMS (system zarządzania akumulatorem) za pomocą ulepszonego oprogramowania monitorującego akumulator. W przypadku wykrycia wadliwego akumulatora wysokiego napięcia, zostanie on wymieniony.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>

27 kwietnia 2023 roku

Samochody marki Hyundai Santa Fe TM

Przedsiębiorca Hyundai Motor Poland sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Hyundai Santa Fe TM (TM PE, TM HEV, TM PHEV) wyprodukowanych w Korei Południowej od 25 czerwca 2020 r. do 16 sierpnia 2022 r., może wystąpić nieprawidłowe działanie napinaczy pasów bezpieczeństwa foteli przednich.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 721 pojazdów.

Posiadacze pojazdów zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO Hyundai w celu montażu nakładek osłonowych napinaczy pasów bezpieczeństwa foteli przednich po stronie lewej i prawej.

Informacji związanych z kampanią udziela Hyundai Motor Poland sp. z o.o. (adres: ul. Wołoska 24, 02-675 Warszawa; tel.: 0 800 444 000).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Jeep Wrangler Model MY’

Przedsiębiorca FCA Poland S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Jeep Wrangler Model MY’ 2020-2022 (JL), wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych, ramy mogły zostać wyprodukowane z zbędnym kołkiem montażowym. W trakcie ewentualnej kolizji kołek może zetknąć się ze zbiornikiem paliwa, co może spowodować wyciek paliwa i pożar.

Kampanii naprawczej podlega 265 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu sprawdzenia ramy i ewentualnego usunięcia zbędnego kołka montażowego.

Informacji związanych z kampanią naprawczą udziela FCA Poland S.A. (adres: ul. Grażyńskiego 141, 43-300 Bielsko-Biała; tel.: 00 800 0 426 5337).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Jaguar F-Pace

Przedsiębiorca Inchcape JLR Poland Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Jaguar F-Pace, wyprodukowanych w latach 2021-2023 w Wielkiej Brytanii, może dojść do uszkodzenia paska napędowego pompy płynu chłodzącego i w konsekwencji utraty cyrkulacji płynu chłodniczego, prowadzącej do gwałtownego przegrzania się jednostki napędowej i uszkodzenia plastikowego kolanka w układzie chłodzenia i wycieku płynu chłodniczego na osłonę termiczną turbosprężarki co może skutkować pożarem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 19 pojazdów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele wszystkich pojazdów sprzedanych na rynku polskim zostali poinformowani o ogłoszonej akcji przywoławczej i konieczności skontaktowania się z serwisem w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Informacji związanych z kampanią udziela Inchcape JLR Poland Sp. z o.o. (adres: Łopuszańska 38B, 02-232 Warszawa, tel.: 22 388 89 00).

Więcej informacji >>>


Samochody marki BMW, modele: R 1250 GS, R 1250 GS ADVENTURE, R 1250 RT

BMW Vertriebs GmbH Oddział w Polsce, z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w motocyklach marki BMW, modele: R 1250 GS (K50, 0J90 / 0J91 / 0J93 / 0J94 / 0M00 / 0M01 / 0M03 / 0M04), R 1250 GS ADVENTURE (K51, 0J50 / 0J51 / 0J53 / 0J54 / 0M10 / 0M11 / 0M13 / 0M14), R 1250 RT (K52, 0J61 / 0J63 / 0L01 / 0L03) – TYLKO AUTHORITIES, wyprodukowanych w Niemczech, manewry z wysokimi różnicami prędkości obrotowej pomiędzy silnikiem a napędem końcowym (gwałtowne hamowanie tylnego koła przy wysokiej prędkości obrotowej silnika, np. przy kontakcie koła z podłożem po skoku) mogą prowadzić do przeciążenia wałka wejściowego przekładni. W wyniku tego może dojść do złamania wału, co zwiększa ryzyko wypadku.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 4 185 pojazdów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że skontaktuje się z właścicielami motocykli objętych kampanią oraz poinformuje o konieczności wizyty w warsztacie w celu przeprowadzenia naprawy.

Informacji związanych z kampanią serwisową udziela BMW Vertriebs GmbH Oddział w Polsce (adres: ul. Wołoska 22 A, 03-675 Warszawa; tel.: 800 269 269, 885 269 269, e-mail: info.bmw.pl@bmw.com).

Więcej informacji >>>

28 kwietnia 2023 roku

Samochody marki Opel Insignia

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Opel Insignia w wyniku korozji pod powłoką ochronną może dojść do pęknięcia łącznika tylnej osi, co może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 12 808 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu kontroli łączników i, razie potrzeby, ich wymiany.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny, powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku – zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów – zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł.

 

Powyższe informacje stanowią powielenie komunikatów umieszczonych na podanej wyżej stronie UOKiK. Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego nie odpowiada za prawidłowość, prawdziwość i kompletność podanych wyżej informacji, które sugerujemy za każdym razem weryfikować na stronie UOKiK,