Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów producent i dystrybutor, którzy uzyskali informację, że wprowadzony na rynek produkt nie jest bezpieczny (np. w danej partii pojazdów może wystąpić usterka), są zobowiązani powiadomić o tym niezwłocznie organ nadzoru.

 

Powiadomienie powinno zawierać co najmniej zawiera co najmniej: informacje umożliwiające dokładną identyfikację produktu lub partii produktów, opis zagrożenia stwarzanego przez produkt, informacje mogące służyć ustaleniu przebiegu obrotu produktem oraz opis działań podjętych w celu zapobieżenia zagrożeniom związanym z produktem. Organem sprawującym nadzór nad ogólnym bezpieczeństwem produktów w zakresie określonym ustawą jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ nadzoru gromadzi przekazywane przez producentów i dystrybutorów powiadomienia (powszechnie nazywane kampaniami przywoławczymi) i publikuje je na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Jeszcze do niedawna publikowane były także numery VIN pojazdów objętych akcją, lecz ze względu na przepisy RODO Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że nie ma podstaw prawnych do upubliczniania tego typu danych. Ponadto na podstawie baz danych dealerów/ASO producent zawiadamia właścicieli pojazdów o szczegółach potencjalnej usterki i konieczności jak najszybszego udania się do autoryzowanego serwisu w celu wykonania akcji przywoławczej.

 

W maju 2023 roku na stronie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłoszono następujące kampanie przywoławcze:

8 maja 2023 roku

Samochody marki Mazda CX-60 (KH)

Przedsiębiorca Mazda Motor Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mazda CX-60 (KH), wyprodukowanych w Japonii od 28.09.2022 r. do 01.02.2023 r., gdy układ hybrydowy jest włączony (READY ON) lub włączony jest zapłon, zestaw wskaźników może się wygasić, a informacje o stanie pojazdu, takie jak prędkość, wskaźnik poziomu paliwa, status i-ACTIVSENSE, komunikaty ostrzegawcze itp., mogą nie być wyświetlane na ekranie LCD. Ponadto podczas zwalniania/zatrzymania w czasie jazdy z włączoną funkcją i-stop, silnik może nie zostać ponownie uruchomiony, nawet gdy pedał przyspieszenia zostanie wciśnięty. Silnik można ponownie uruchomić, naciskając przycisk „Start”. Jeśli jednak w ciągu 20 sekund od zatrzymania silnika (IG-OFF) zostanie naciśnięty przycisk „Start” (IG-ON), pojazd może ponownie wykazywać problem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 376 pojazdów.

Posiadacze pojazdów zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO Mazda w celu dokonania stosownej naprawy.

Więcej informacji >>>


Samochody marki Mazda CX-60 (KH)

Przedsiębiorca Mazda Motor Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mazda CX-60 (KH), wyprodukowanych w Japonii od 15.03.2022 r. do 21.01.2023 r., gdy układ hybrydowy jest włączony (READY ON) lub włączony jest zapłon, zestaw wskaźników może się wygasić, a informacje o stanie pojazdu, takie jak prędkość, wskaźnik poziomu paliwa, status i-ACTIVSENSE, komunikaty ostrzegawcze itp., mogą nie być wyświetlane na ekranie LCD.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 1 037 pojazdów.

Posiadacze pojazdów zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO Mazda w celu dokonania stosownej naprawy.

Informacji związanych z kampanią udziela Mazda Motor Poland Sp. z o.o. (adres: ul. Postępu 14b, 02-676 Warszawa; tel.: 22 318 19 75).

Więcej informacji >>>

10 maja 2023 roku

Samochody marki Opel Mokka

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Opel Mokka możliwy jest wyciek paliwa w komorze silnika w wyniku zamontowania niewłaściwych przewodów paliwa, co może skutkować pożarem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 9 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu wymiany przewodów paliwa.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Toyota Proace City

Przedsiębiorca Toyota Central Europe Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Toyota Proace City, wyprodukowanych w Hiszpanii od 11.10.2022 r. do 17.03.2023 r., indeks nośności tylnych opon jest zbyt niski w stosunku do technicznie dopuszczalnej masy przypadającej na tylną oś pojazdu. W rezultacie istnieje ryzyko, że użytkownik podczas załadunku pojazdu może przekroczyć maksymalną masę przypadającą na tylną oś wynikającą z indeksu nośności opon. Dodatkowo, pojazd może nie przejść pozytywnie obowiązkowej, okresowej kontroli technicznej z powodu niezgodności opon/danych.

Kampanią naprawczą objęte są w Polsce 103 samochody.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele objętych kampanią samochodów będą zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi. Dane dotyczące technicznie dopuszczalnej masy przypadającej na tylną oś zostaną dopasowane do indeksu nośności opon, poprzez wykonanie następujących czynności:

– wymiana naklejki VIN (naklejki producenta),

– dołączenie deklaracji producenta do Świadectwa Zgodności (CoC).

Informacji związanych z kampanią udziela Toyota Central Europe Sp. z o.o. (adres: ul. Konstruktorska 5, 02-673 Warszawa; tel.: 22 449 05 00).

Więcej informacji >>>


Samochody Toyota, modele: Proace BEV i Proace City BEV

Przedsiębiorca Toyota Central Europe Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Toyota, modele: Proace BEV i Proace City BEV, wyprodukowanych we Francji i Hiszpanii od 24.09.2020 r. do 23.12.2022 r., z powodu nieprawidłowej konstrukcji stojana sprężarki klimatyzacji, w warstwie izolacyjnej miedzianych przewodów tego elementu może dojść do pojawienia się początkowych pęknięć. Z biegiem czasu korozja może spowodować dodatkowe odsłonięcie przewodów miedzianych. Taka sytuacja prowadzi do zwiększenia strat prądu wewnątrz sprężarki klimatyzacji. Oprogramowanie diagnostyczne samochodu może wykryć przedmiotową stratę prądu i wyłączyć układ napędowy pojazdu podczas jazdy.

Kampanią naprawczą objętych jest w Polsce łącznie 86 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele objętych kampanią samochodów będą zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi, w celu zmiany oprogramowania sterownika układu napędowego.

Informacji związanych z kampanią udziela Toyota Central Europe Sp. z o.o. (adres: ul. Konstruktorska 5, 02-673 Warszawa; tel.: 22 449 05 00).

Więcej informacji >>>

15 maja 2023 roku

Samochody marki Land Rover

Przedsiębiorca Inchcape JLR Poland Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Land Rover, modele: Range Rover Velar rok produkcji 2021-2023, Range Rover Sport rok produkcji 2018-2022, Range Rover rok produkcji 2018-2022 oraz Defender rok produkcji 2021-2023, wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii, może dojść do uszkodzenia paska napędowego pompy płynu chłodzącego i w konsekwencji utraty cyrkulacji płynu chłodniczego, prowadzącej do gwałtownego przegrzania się jednostki napędowej i uszkodzenia plastikowego kolanka w układzie chłodzenia i wycieku płynu chłodniczego na osłonę termiczną turbosprężarki, co może skutkować pożarem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 120 pojazdów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele wszystkich pojazdów sprzedanych na rynku polskim zostali poinformowani o ogłoszonej akcji przywoławczej i konieczności skontaktowania się z serwisem w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Informacji związanych z kampanią udziela Inchcape JLR Poland Sp. z o.o. (adres: Łopuszańska 38B, 02-232 Warszawa, tel.: 22 388 89 00).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Ford, modele: Fiesta, Puma, Focus oraz Kuga

Przedsiębiorca Ford Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Ford, modele: Fiesta, wyprodukowanych w fabryce Cologne od 02.08.2019 r. do 16.03.2022  r., Puma, wyprodukowanych w fabryce Craiova od 03.06.2020 r. do 21.03.2022  r., Focus, wyprodukowanych w fabryce Saarlouis od 06.08.2021 r. do 11.03.2022  r. oraz Kuga, wyprodukowanych w fabryce Valencia od 17.08.2021 r. do 21.03.2022  r., oddzielacz oleju silnikowego z prawej strony mógł ulec uszkodzeniu przed montażem silnika, co może skutkować wyciekaniem oleju i być przyczyną pożaru.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 655 pojazdów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów objętych kampanią będą proszeni o kontakt z Autoryzowanymi Dealerami w celu dokonania stosownej naprawy.

Informacji związanych z kampanią udziela Ford Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Taśmowa 7; 02-677 Warszawa; tel. 22 608 67 80).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Ford Kuga

Przedsiębiorca Ford Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Ford Kuga z dachem panoramicznym, wyprodukowanych w fabryce Valencia od 19.04.2021 r. do 31.01.2022  r., zamocowany na stałe panel szklany może być niewystarczająco przyklejony do zespołu ramy dachu, co może skutkować jego oddzieleniem się podczas jazdy, stwarzając zagrożenie dla osób podróżujących pojazdem i innych użytkowników drogi.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są 42 pojazdy.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów objętych kampanią będą proszeni o kontakt z Autoryzowanymi Dealerami w celu dokonania stosownej naprawy.

Informacji związanych z kampanią udziela Ford Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Taśmowa 7; 02-677 Warszawa; tel. 22 608 67 80).

Więcej informacji >>>

19 maja 2023 roku

Samochody marki Opel Insignia B

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Opel Insignia B począwszy od MY2020 wyposażone w silniki Diesla mogą nie być zgodne z wartością progową IUPR (In-Use-Performance-Ratio) (system kontroli układu oczyszczania spalin).

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 970 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu aktualizacji oprogramowania sterownika silnika (ECU) i jego kalibracji.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Fiat, modele: Scudo i Doblo

Przedsiębiorca FCA Poland S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Fiat, modele: Scudo i Doblo, w przypadku awarii sprężarki klimatyzacji istnieje ryzyko wyłączenia układu napędowego oraz braku możliwości uruchomienia silnika lub jego zgaśnięcia.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 60 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu aktualizacji oprogramowania sterownika silnika (ECU).

Informacji związanych z kampanią naprawczą udziela FCA Poland S.A. (adres: ul. Grażyńskiego 141, 43-300 Bielsko-Biała; tel.: 00 800 0 426 5337).

Więcej informacji >>>


Samochody marki DS3 Crossback

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki DS3 Crossback w przypadku awarii sprężarki klimatyzacji istnieje ryzyko wyłączenia układu napędowego oraz braku możliwości uruchomienia silnika lub jego zgaśnięcia.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 40 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu aktualizacji oprogramowania sterownika silnika (ECU). Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Citroën, modele: Berlingo, C4, C4X, Jumpy i Spacetourer

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Citroën, modele: Berlingo, C4, C4X, Jumpy i Spacetourer, w przypadku awarii sprężarki klimatyzacji istnieje ryzyko wyłączenia układu napędowego oraz braku możliwości uruchomienia silnika lub jego zgaśnięcia.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 328 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu aktualizacji oprogramowania sterownika silnika (ECU).

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Opel, modele: Combo, Corsa, Mokka, Vivaro i Zafira

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Opel, modele: Combo, Corsa, Mokka, Vivaro i Zafira, w przypadku awarii sprężarki klimatyzacji istnieje ryzyko wyłączenia układu napędowego oraz braku możliwości uruchomienia silnika lub jego zgaśnięcia.

Kampanii naprawczej w Polsce podlegają łącznie 992 samochody.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu aktualizacji oprogramowania sterownika silnika (ECU).

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Peugeot, modele: 2008, 208, Expert, Partner, Rifter i Traveller

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Peugeot, modele: 2008, 208, Expert, Partner, Rifter i Traveller, w przypadku awarii sprężarki klimatyzacji istnieje ryzyko wyłączenia układu napędowego oraz braku możliwości uruchomienia silnika lub jego zgaśnięcia.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 1 171 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu aktualizacji oprogramowania sterownika silnika (ECU).

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Peugeot, modele: 3008, 308 i 508

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Peugeot, modele: 3008, 308 i 508, etykieta (piktogram) gniazda ładowania PHEV może nie być zgodna ze specyfikacją. W niektórych przypadkach może wystąpić brak wymaganej przepisami etykiety.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 117 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu sprawdzenia i, w razie potrzeby, naklejenia etykiety (piktogramu) na gniazdo ładowania.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Opel, modele: Grandland i Astra

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Opel, modele: Grandland i Astra, etykieta (piktogram) gniazda ładowania PHEV może nie być zgodna ze specyfikacją. W niektórych przypadkach może wystąpić brak wymaganej przepisami etykiety.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 151 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu sprawdzenia i, w razie potrzeby, naklejenia etykiety (piktogramu) na gniazdo ładowania.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki DS, modele: DS4 i DS7 Crossback

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki DS, modele: DS4 i  DS7 Crossback  etykieta (piktogram) gniazda ładowania PHEV może nie być zgodna ze specyfikacją. W niektórych przypadkach może wystąpić brak wymaganej przepisami etykiety.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 78 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu sprawdzenia i, w razie potrzeby, naklejenia etykiety (piktogramu) na gniazdo ładowania. Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Citroën, modele: C5 Aircross i C5X

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Citroën, modele: C5 Aircross i C5X, etykieta (piktogram) gniazda ładowania PHEV może nie być zgodna ze specyfikacją. W niektórych przypadkach może wystąpić brak wymaganej przepisami etykiety.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 277 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu sprawdzenia i, w razie potrzeby, naklejenia etykiety (piktogramu) na gniazdo ładowania.

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>

24 maja 2023 roku

Samochody marki Fiat, modele: Tipo i 500X

Przedsiębiorca FCA Poland S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Fiat, modele: Tipo i 500X, mogły zostać wyposażone w wadliwy akumulator 48V. Może to prowadzić do utraty działania akumulatora oraz ryzyka przegrzania w przypadku przedostania się wody.

Kampanii naprawczej w Polsce podlega łącznie 45 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu kontroli akumulatora 48V i jego ewentualnej wymiany.

Informacji związanych z kampanią naprawczą udziela FCA Poland S.A. (adres: ul. Grażyńskiego 141, 43-300 Bielsko-Biała; tel.: 00 800 0 426 5337).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Alfa Romeo Tonale

Przedsiębiorca FCA Poland S.A. z siedzibą w Bielsku-Białej powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Alfa Romeo Tonale, mogły zostać wyposażone w wadliwy akumulator 48V. Może to prowadzić do utraty działania akumulatora oraz ryzyka przegrzania w przypadku przedostania się wody.

Kampanii naprawczej w Polsce podlegają 42 samochody.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną zaproszeni listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu kontroli akumulatora 48V i jego ewentualnej wymiany.

Informacji związanych z kampanią naprawczą udziela FCA Poland S.A. (adres: ul. Grażyńskiego 141, 43-300 Bielsko-Biała; tel.: 00 800 0 426 5337).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Citroën Jumper III

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Citroën Jumper III może wystąpić brak ostrzeżenia (brak sygnalizacji kontrolki AdBlue na zestawie wskaźników) o niskim poziomie mocznika w zbiorniku. W skrajnym przypadku, gdy zbiornik jest pusty, może to prowadzić do braku możliwości ponownego uruchomienia pojazdu po wyłączeniu silnika.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 35 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu aktualizacji oprogramowania BSI (Body Control Module) i oprogramowania IPC (Instrument Panel Cluster).

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Opel Movano C

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Opel Movano C może wystąpić brak ostrzeżenia (brak sygnalizacji kontrolki AdBlue na zestawie wskaźników) o niskim poziomie mocznika w zbiorniku. W skrajnym przypadku, gdy zbiornik jest pusty, może to prowadzić do braku możliwości ponownego uruchomienia pojazdu po wyłączeniu silnika.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 56 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu aktualizacji oprogramowania BSI (Body Control Module) i oprogramowania IPC (Instrument Panel Cluster).

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73).

Więcej informacji >>>


Samochody marki Peugeot Boxer 3

Przedsiębiorca Stellantis Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że samochody marki Peugeot Boxer 3 może wystąpić brak ostrzeżenia (brak sygnalizacji kontrolki AdBlue na zestawie wskaźników) o niskim poziomie mocznika w zbiorniku. W skrajnym przypadku, gdy zbiornik jest pusty, może to prowadzić do braku możliwości ponownego uruchomienia pojazdu po wyłączeniu silnika.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 40 pojazdów.

Przedsiębiorca powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu aktualizacji oprogramowania BSI (Body Control Module) i oprogramowania IPC (Instrument Panel Cluster).

Informacji związanych z kampanią udziela Stellantis Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 73)

Więcej informacji >>>


Samochody marki Renault Megane IV sedan

Przedsiębiorca Renault Polska Sp. z o.o. powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Renault Megane IV sedan, wyprodukowanych w Karsan (Turcja) w okresie od 27.07. do 21.12.2022 r., może dojść do uszkodzenia (przetarcia) przewodu powrotnego paliwa w komorze silnika, z powodu jego nieprawidłowego zamocowania na linii produkcyjnej pojazdu. Stwarza to ryzyko wycieku i pojawienia się zapachu paliwa pochodzącego z komory silnika, pojawienia się dymu i powstania pożaru.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 12 samochodów.

Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów zostaną powiadomieni o możliwości wystąpienia usterki oraz zaproszeni do autoryzowanych serwisów w celu kontroli i poprawienia mocowania przewodu powrotnego paliwa w komorze silnika.

Informacji związanych z kampanią udziela Renault Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Marynarska 13, 02-674 Warszawa; tel.: 800 900 803; e-mail: kontakt.klient@renault.com.pl).

Więcej informacji >>>

26 maja 2023 roku

Samochody marki Mercedes Typ 118 (CLA)

Przedsiębiorca Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mercedes Typ 118 (CLA), wyprodukowanych od 22.10. do 02.12.2022 r., może dojść do rozszczelnienia opon, skutkującego nagłą utratą ciśnienia. Może to wpłynąć na stabilność jazdy i stworzyć ryzyko wypadku lub obrażeń.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 7 pojazdów.

Właściciele samochodów zostaną poinformowani o prowadzonej kampanii i konieczności zgłoszenia się do punktu serwisowego, w celu wymiany opon.

Informacji związanych z kampanią udziela Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Gottlieba Daimlera 1, 02-460 Warszawa) pod numerem infolinii 00 800 9 777 7777 lub tel. (22) 354 40 01.

Więcej informacji >>>


Samochody marki Mercedes Typ 206 (C-class)

Przedsiębiorca Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Mercedes Typ 206 (C-class), z 4-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym, wyprodukowanych od 08.10.2020 r. do 12.09.2022 r., siła mocowania przewodu zasilającego paliwa może być niezgodna ze specyfikacjami.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 564 pojazdów.

Właściciele samochodów zostaną poinformowani o prowadzonej kampanii i konieczności zgłoszenia się do punktu serwisowego, w celu przeprowadzenia stosownej naprawy.

Informacji związanych z kampanią udziela Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Gottlieba Daimlera 1, 02-460 Warszawa) pod numerem infolinii 00 800 9 777 7777 lub tel. (22) 354 40 01.

Więcej informacji >>>

Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny, powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku – zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów – zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł.

 

Powyższe informacje stanowią powielenie komunikatów umieszczonych na podanej wyżej stronie UOKiK. Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego nie odpowiada za prawidłowość, prawdziwość i kompletność podanych wyżej informacji, które sugerujemy za każdym razem weryfikować na stronie UOKiK,