W GPSR (Rozporządzenie 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów) ustanowiono europejską sieć organów państw członkowskich właściwych w sprawach bezpieczeństwa produktów („Sieć ds. Bezpieczeństwa Konsumentów”). Ma ona funkcjonować jako platforma zorganizowanej koordynacji i współpracy między organami państw członkowskich a Komisją, której przyświeca cel w postaci zwiększenia bezpieczeństwa produktów w Unii Europejskiej. Sieć ds. Bezpieczeństwa Konsumentów ma ułatwiać wymianę informacji, fachowej wiedzy i najlepszych praktyk, organizowanie wspólnych działań w zakresie nadzoru rynku, a także przyczynić się do harmonizacji metod zbierania danych dotyczących bezpieczeństwa produktów.

Alert został przygotowany przez kancelarię KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

 

Jeśli mieliby Państwo w tym zakresie jakieś pytania, służymy pomocą.

Jej zadania zostały określone w katalogu otwartym, w którym znalazły się m.in.:

  • ułatwianie regularnej wymiany informacji dotyczących ocen ryzyka, produktów niebezpiecznych, metod badawczych i wyników, norm, metod zbierania danych, interoperacyjności systemów informacyjnych i komunikacyjnych, najnowszych odkryć naukowych oraz wykorzystania nowych technologii, a także innych aspektów dotyczących czynności kontrolnych;
  • organizacja ustanawiania i wykonywania wspólnych projektów nadzoru i badań;
  • promowanie wymiany wiedzy specjalistycznej i najlepszych praktyk;
  • doskonalenie współpracy na poziomie Unii w odniesieniu doczynności związanych z wykrywaniem, wycofywaniem z obrotu i odzyskaniem niebezpiecznych produktów.

 

Działania Sieci ds. Bezpieczeństwa Konsumentów mają odbywać się w sposób skoordynowany z innymi trwającymi działaniami Unii związanymi z nadzorem rynku i bezpieczeństwem konsumentów. GPSR wymaga także, aby Sieć ds. Bezpieczeństwa Konsumentów była należycie reprezentowana w Unijnej Sieci ds. Zgodności Produktów, uczestniczyła w jej odpowiednich działaniach i wnosiła wkład w jej działania związane z bezpieczeństwem produktów.

 

W myśl GPSR, Sieć ds. Bezpieczeństwa Konsumentów będzie okresowo informowana przez Komisję m.in. o stosowaniu art. 29 GPSR, który reguluje mechanizm kwalifikacji produktu jako produktu niebezpiecznego wobec rozbieżności w ocenie w różnych państwach członkowskich.

ga

Gabriela Andziak

Aplikantka adwokacka

gabriela.andziak@krklegal.pl