Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, rozpoczęła się akcja szczepień nauczycieli i pracowników szkół oraz placówek oświatowych. Jak informuje resort, prawo do zaszczepienia się przeciwko SARS-CoV-2 mają także instruktorzy praktycznej nauki zawodu (również ci niebędący pracownikami szkół). Oznacza to, że prawo do szczepień uzyskają także osoby zatrudnione w serwisach samochodowych, które zajmują się nauczaniem zawodu uczniów szkół technicznych. Pierwszy nabór na szczepienia zakończył się 10 lutego 2021 roku. Następny nabór ma być ogłoszony 15 lutego 2021 roku.

Cała procedura jest bardzo prosta. Pracownik serwisu jest zgłoszony przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej. Dyrektor będzie wypełniał w Systemie Informacji Oświatowej formularz, który zostanie udostępniony w „Strefie Pracownika” SIO. W formularzu, który będzie zawierał wykaz nauczycieli, dyrektor dopisze pracowników niezatrudnionych w szkole instruktorów praktycznej nauki zawodu i wypełniony formularz prześle drogą elektroniczną do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego. Nazwa szpitala i jego adres będą widoczne w formularzu. Będzie to szpital znajdujący się w najbliższej okolicy danej szkoły i placówki. W momencie dostarczenia szczepionki, szpital przypisany szkole poinformuje dyrektora szkoły lub placówki, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

 

W naborze który zakończył się 10 lutego, możliwość skorzystania z zapisania na szczepienia do grupy „instruktorzy praktycznej nauki zawodu” była uwarunkowana posiadaniem w danym momencie ucznia oraz kryterium wieku do 60 lat. Brak jest informacji czy analogicznie będzie w drugim naborze.

 

Instruktor praktycznej nauki zawodu nie musi wypełnić żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. Formularz wypełni za niego dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO. Instruktor który ma pod opieką uczniów z kilku szkół lub placówek, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

 

W dniu wyznaczonego terminu instruktor musi pamiętać, aby jadąc na szczepienie wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.