Serdecznie zapraszamy na II Seminarium Szkoleniowe Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego połączone z Walnym Zebraniem Członków, które odbędzie się 17 maja 2019 roku o godz. 10 w Warszawie w Airport Hotel Okęcie****, ul. Komitetu Obrony Robotników 24. Udział w Seminarium dla członków Stowarzyszenia oraz dla zaproszonych gości jest bezpłatny. Skontaktujemy się z Państwem celem potwierdzenia uczestnictwa.

 

Program II Seminarium:

 

10.00-11.30

Wsparcie z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu w 2019. Warunki uzyskania dofinansowania na budowę stacji ładowania i zakup pojazdów elektrycznych

 • komu formalnie będzie przysługiwało wsparcie?
 • jak będzie wyglądał konkurs dla firm zainteresowanych wsparciem?
 • jakie obowiązki będzie miał przedsiębiorca w związku z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej
 • czy wsparcie do zakupu pojazdów elektrycznych przyspieszy wprowadzenie w Polsce modelu agencyjnego dystrybucji aut?

Paweł Tuzinek – radca prawny, Związek Dealerów Samochodów

Ekspert i praktyk w dziedzinach prawnych dotyczących sprzedaży pojazdów i usług serwisowych. Od 2010 roku świadczy pomoc prawną polskim dealerom samochodów, odpowiadając na bieżące problemy prawne tej branży. Opiniował niemal wszystkie nowe umowy dealerskie i stale opiniuje ogromną większość dokumentów kierowanych do sieci dealerskich przez importerów, towarzystwa ubezpieczeniowe, banki i inne podmioty. Na bieżąco uczestniczy w procesach tworzenia prawa, przygotowując opinie, stanowiska i postulaty w imieniu branży dealerskiej. Jest prezesem Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego.

 

 

 

11.45-13.15

Relacja Dealer – Pracownik. Bonusy od podmiotów trzecich. Ryzyka i wskazówki praktyczne jak ich unikać

 • świadczenia publicznoprawne (ZUS, podatki)
 • kto jest pracodawcą?
 • odpowiedzialność za pracownika
 • ryzyka nadużyć korupcyjnych

Marcin Chomiuk – radca prawny, Partner, kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS

Współkieruje praktyką Transakcyjną, Prawa Spółek oraz Fuzji i Przejęć. Ekspert w zakresie prawa kontraktów, prawa spółek oraz transakcji handlowych (M&A). Specjalizuje się także w doradztwie procesowym związanym ze sporami korporacyjnymi oraz sporami na tle kontraktów handlowych i dystrybucyjnych. Doradza przedsiębiorcom z branży produkcyjnej i usługowej, w szczególności z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej (producenci, dostawcy, importerzy, CFM). W swojej dotychczasowej karierze prowadził szereg restrukturyzacji korporacyjnych przedsiębiorstw w różnych sektorach gospodarki, a także postępowań sądowych, w tym arbitrażowych z elementem zagranicznym. Doradzał także przy formowaniu złożonych przedsięwzięć joint venture, a także zarządzał procesami due diligence w transakcjach krajowych i transgranicznych. Doradza generalnym wykonawcom, podwykonawcom i projektantom przy realizacji złożonych inwestycji związanych z infrastrukturą produkcyjną i magazynową. Współautor Komentarza do Kodeksu Spółek Handlowych wydawnictwa C.H. Beck, Członek Kolegium Redakcyjnego Monitora Prawa Handlowego wydawnictwa C.H.Beck. Posiada wykształcenie prawnicze i ekonomiczne.

 

Maciej Chrzan, LL. M. – radca prawny, Partner, kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS

Kieruje Zespołem Prawa Nieruchomości, wchodzącym w skład praktyki Prawa Spółek oraz Fuzji i Przejęć. Od kilkunastu lat specjalizuje się w bieżącym i transakcyjnym doradztwie prawnym dla klientów z branży nieruchomości oraz motoryzacyjnej. Obsługuje transakcje związane z nabywaniem, sprzedażą oraz najmem nieruchomości komercyjnych. Odpowiada również za projekty finansowania i refinansowania inwestycji. Doradza w zakresie joint venture, finansowania projektowego, finansowania prowadzenia działalności oraz w zakresie restrukturyzacji grup kapitałowych.

 

 

Magdalena Zasiewska – doradca podatkowy, Head of Tax, kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS

Kieruje Zespołem Doradztwa Podatkowego. Doradca podatkowy z ponad dwudziestoletnią praktyką, w tym w firmach Wielkiej Czwórki. Ekspert w zakresie polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego w tym restrukturyzacji, nabyć i połączeń przedsiębiorstw, postępowań podatkowych zarówno dla podmiotów polskich, jak i zagranicznych. Doradca polskich i zagranicznych, m.in. francuskojęzycznych, klientów z kluczowych sektorów gospodarki (energetyka, handel, nieruchomości, FMCG). Autorka licznych polskich i zagranicznych publikacji, w tym redaktor komentarza do umowy modelowej o unikaniu podwójnego opodatkowania OECD.

 

 

 

13.15-13.45

Przerwa na lunch

 

 

 

13.45-15.15

Egzekucja z pojazdów – aspekty praktyczne

 • egzekucja z pojazdów klienta (w serwisie) – jak przebiega, co może komornik?
 • egzekucja z pojazdów stokowych, demonstracyjnych, ekspozycyjnych, w wypożyczalni – jak przebiega, co może komornik, co w praktyce robi?
 • w jaki sposób komornik szuka auta fizycznie (czy komornik może mieć wgląd do zapisu z GPS i tak znaleźć auto dłużnika albo w posiadaniu dłużnika?)
 • jak nie kupić auta z wadą prawną – sprawdzenie pojazdu pod kątem zajęć komorniczych i skarbowych

Marcin Świtkowski, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie

Marcin Świtkowski obecnie wykonuje zawód komornika sądowego. Wcześniej przez wiele lat jako menadżer i radca prawny zajmował się wszelkimi aspektami zarządzania wierzytelnościami. Był jednym z twórców zorganizowanego, profesjonalnego rynku obrotu wierzytelnościami masowymi (odpowiadał za organizację jednych z pierwszych w Polsce transakcji masowej sprzedaży wierzytelności). Brał także udział w tworzeniu prawnych i biznesowych standardów windykacji (zarówno w modelu insourcing, jak i outsourcing). Autor licznych publikacji komentujących przepisy o komornikach sądowych i egzekucji oraz poświęconych praktycznym zagadnieniom związanym z postępowaniami egzekucyjnymi.

 

 

15.15 (15.45 drugi termin) – 16.30 (17.00)

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego