Duża nowelizacja przepisów konsumenckich w formie ustawy z dnia 4 listopada 2022 roku o zmianie ustawy o prawach konsumenta, ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy Prawo prywatne międzynarodowe weszła, która w życie 1 stycznia 2023 roku, to także nowe bardzo ważne przepisy dotyczące informowania o obniżkach cen. Przyjrzyjmy się nowym regulacjom.

Zgodnie ze zmienionym art. 4 ust. 2-3 ustawy z dnia 9 maja 2014 roku o informowaniu o cenach towarów i usług, w każdym przypadku informowania o obniżeniu ceny towaru lub usługi obok informacji o obniżonej cenie uwidacznia się również informację o najniższej cenie tego towaru lub tej usługi, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Jeżeli dany towar lub dana usługa są oferowane do sprzedaży w okresie krótszym niż 30 dni, obok informacji o obniżonej cenie uwidacznia się również informację o najniższej cenie tego towaru lub tej usługi, która obowiązywała w okresie od dnia rozpoczęcia oferowania tego towaru lub tej usługi do sprzedaży do dnia wprowadzenia obniżki.

Należy mieć na uwadze, że ustawa wprowadza obowiązek informowania o najniższej cenie w ostatnich 30 dniach tylko w przypadku „informowania o obniżonej cenie towaru”. Nie ma więc znaczenia jakie słowa są przy tym używane – czy jest na przykład promocja, wyprzedaż itd. Ważne jest tylko, że z ogłoszenia musi wynikać, że cena za ten towar (lub taki sam towar) była wcześniej u danego sprzedawcy wyższa. To jest kryterium do zastosowania nowego obowiązku.

Znowelizowane przepisy mają na celu wyeliminowanie sztucznego windowania cen a następnie ich obniżania, sugerując że jest to oferta korzystniejsza od dotychczasowej. Obowiązek ten dotyczy również ofert zamieszczanych w Internecie.

W przypadku branży motoryzacyjnej najbardziej popularnym portalem, gdzie są zamieszczane ogłoszenia jest Otomoto i zasady te jak najbardziej mają zastosowanie także do tego portalu. W przypadku sprzedaży pojazdów obowiązek ten będzie dotyczył danego pojazdu, tylko wtedy jeżeli ten sam pojazd będzie stanowił nową ofertę po niższej cenie niż wcześniej, a samo ogłoszenie będzie zawierało informację, że jest to cena z obniżką. Wówczas sprzedawca będzie musiał wskazać najniższą cenę za jaką był oferowany pojazd w ostatnich 30 dniach. Jeżeli ogłoszenie nie informuje o tym, że cena jest obniżona w stosunku do wcześniejszych ofert tego samego pojazdu, to w tej sytuacji nie trzeba zamieszczać informacji o cenie z ostatnich 30 dni.