Możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego przy „przerejestrowaniu” oraz rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe wprowadziła ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawy.

 

Nowe przepisy nie miały ściśle określonego vacatio legis i terminu wejścia w życie. Termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wprowadzenie tych ułatwień dla kierowców i właścicieli pojazdów został wyznaczony na podstawie komunikatów ministra właściwego do spraw cyfryzacji. Wynikało to z konieczności dostosowania systemów wokół CEPiK. Data wejścia w życie została wyznaczona na 31 stycznia 2022 roku.

 

Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną (choć ta będzie istnieć tylko do 4 września 2022 roku) – w sumie razem z opłatą ewidencyjną 99,50 zł.

 

Rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe nie będzie dostępne dla wszystkich. Będzie ono dotyczyło sytuacji uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych samochodów. W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku)  wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. Przed wejściem w życie przepisów można było czasowo wycofać z ruchu tylko samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Jednocześnie z czasowym wycofaniem z ruchu otrzymywać się będzie ulgę w zapłacie składki na ubezpieczenie OC pojazdu.