Od 1 stycznia 2020 brak realizacji obowiązku zawiadomienia starostwa powiatowego o każdym fakcie zbycia i nabycia pojazdu zarejestrowanego, a także brak rejestracji pojazdu używanego w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia z państwa członkowskiego Unii Europejskiej zagrożony jest karą pieniężną w wysokości od 200 do 1000 zł. Przepisy mają zastosowanie do wszystkich podmiotów sprowadzających do Polski samochody, a więc także do ich importerów i sprzedawców.

 

Wprowadzenie nowych obowiązków zablokowało działanie wielu Wydziałów Komunikacji, w niektórych z nich udzielane przedsiębiorcom informacje dotyczące nowych przepisów są bardzo nieprecyzyjne.

 

Dlatego Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego przygotowało specjalne szkolenie przeznaczone dla pracowników wydziałów komunikacji. Po co? Po to by w momencie problemów z interpretacją prawa móc przedstawić urzędnikom porcję wiedzy prawne.

O szkoleniu tym w specjalnym mailingu zostały poinformowane wszystkie starostwa powiatowe. Prosimy także o wykorzystanie własnych kanałów kontaktu z lokalnymi starostwami. Wystarczy je wydrukować i wręczyć przy okazji pracownikom wydziału komunikacji, którzy zajmują się rejestrowaniem pojazdów.

 

Szkolenie będzie dostępne w Internecie od dnia 13 lutego.

 

Szkolenie dostępne jest na stronie: 30dni.sprm.org.pl. Dostęp do szkolenia dla pracowników wydziałów komunikacji jest całkowicie bezpłatny. Klucz dostępu do szkolenia został przesłany bezpośrednio na adresy starostw i odpowiednich komórek zajmujących się rejestracją pojazdów.