Na stronach RCL opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (UD428). Nowelizacja dotyczy zwolnienia od akcyzy hybryd plug-in o pojemności silnika do 2000 cm3. Zgodnie z obecnie obowiązującym brzmieniem, zwolnienie obowiązujące obecnie kończy się 31 grudnia 2022 roku. W nowym brzmieniu okres ten ma zostać wydłużony do 31 grudnia 2029 roku. Kwestie te reguluje art. 163a ustawy o podatku akcyzowym.

 

W uzasadnieniu projektu ustawodawca wskazuje, że zmiana ma na celu promowanie zakupu i używania pojazdów bardziej przyjaznych środowisku.

 

Gdyby nie zmiana, po upływie terminu zwolnienia zastosowanie miałaby stawka akcyzy w wysokości 3,1%, jak dla aut spalinowych poniżej 2000cm3. Obecnie dla pojazdów hybrydowych bez wtyczki z silnikiem mniejszym niż 2000cm3 obowiązuje stawka akcyzy w wysokości 1,55%. Zatem gdyby nie zmiana, z końcem roku samochody PHEV byłby niekorzystnie opodatkowane wobec samochodów hybrydowych bez wtyczki.

 

W poniższej tabeli przedstawiamy wysokość stawek dla obu typów napędów hybrydowych, w zależności od pojemności silnika spalinowego, jeżeli przedłużony zostanie aktualny stan prawny: